کلینیک زیبایی پوست سپادرم

بوتاکس

بوتاکس
چکیده

در همه زمان‌ها افراد بشر به خصوص خانم‌ها برای جوان ماندن و زیباتر شدن دنبال راه‌های زیادی رفته‌اند. راز‌های سلامتی و جوانی برای خیلی‌ها فقط تغذیه سالم و بهره بردن از لذت‌های زندگی بوده است و خیلی‌های دیگر استفاده نکردن از هیچ داروی شیمیایی را راز سلامت خود می‌دانند.


۱۴۰۰ شنبه ۲۹ خرداد
48بازدید
بوتاکس

در همه زمان‌ها افراد بشر به خصوص خانم‌ها برای جوان ماندن و زیباتر شدن دنبال راه‌های زیادی رفته‌اند. راز‌های سلامتی و جوانی برای خیلی‌ها فقط تغذیه سالم و بهره بردن از لذت‌های زندگی بوده است و خیلی‌های دیگر استفاده نکردن از هیچ داروی شیمیایی را راز سلامت خود می‌دانند. اما در کنار همه این‌ها هر ترفندی که به زنان کمک کند پوست صورت خود را سلامت و جوان نگه‌دارند برایشان ایده‌آل است.

از میان راه‌های درمانی و جدیدی که به بازار ارائه شد یکی از پر سروصدا‌ترین آن‌ها تزریق ماده‌ای به نام بوتاکس بود. بوتاکس ماده‌ای خارجی بود که به زیر پوست و نقاط حساس مثل پیشانی و گونه‌ها و دور چشم تزریق می‌شد و باعث صاف شدن ناگهانی پوست و از بین رفتن چین و چروک‌ها می‌شد. بسیاری از افراد با تزریق بوتاکس توانستند ظاهر خود را جوان‌تر نگه دارند و از این کار راضی بودند. آن‌ها معتقد بودند با تزریق بوتاکس زیر پوست دیگر توانایی اخم کردن و ایجاد چین و چروک روی صورتشان را ندارند و این باعث جذاب‌تر شدن چهره‌شان می‌شود. از طرف دیگر عده‌ای به این نتیجه رسیدند که این کار برای بدن مضر است و بوتاکس نوعی سم است که تزریق آن به بدن کار درستی نیست. در این گزارش شما را با این پدیده قرن آشنا می‌کنیم.

بوتاکس نام یک پروتئین است که توسط باکتری کلسیتریدیوم بوتولینیوم و گونه‌های مرتبط تولید می‌شود که با نام سم بوتولینیوم شناخته می‌شود. این باکتری به وفور در خاک مشاهده شده و حتی درون خانه روی کف و فرش نیز می‌توان آن را پیدا کرد. برخی از محصولات غذایی مثل عسل نیز حاوی مقادیری از این باکتری هستند. در حقیقت این باکتری ۷ نوع پروتئین با نام‌های A تا G تولید می‌کند که از نوع‌های A و B برای درمان اسپاسم عضلانی و زیبایی در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نوع A این پروتئین با نام‌های تجاری ژِوو، ژئومین و بوتاکس شناخته می‌شوند

اولین بار در دهه ۱۹۶۰ دکتر آلن اسکات در آمریکا برای اهداف درمانی و به عنوان شل کننده عضلات در درمان بلفارواسپاسم (پلک زدن غیر قابل کنترل) و استرابیسم (انحراف چشم) مورد استفاده قرار گرفت. استفاده از بوتاکس برای مقاصد زیبایی به طور اتفاقی کشف شد. در اواخر دهه ۱۹۸۰ چشم پزشک کانادایی دکتر جین کارو‌تر با سیل مراجعه بیمارانی مواجه شد که برای درمان گرفتگی عضلات پلک تحت درمان وی بودند. این افراد از دکتر می‌خواستند که چشم سالمشان را هم تحت درمان بوتاکس قرار دهد چرا که تزریق بوتاکس چین و چروک‌های گوشه خارجی چشم آن‌ها را برطرف کرده و باعث شده بود که صورت آن‌ها از یک طرف جوان‌تر به نظر برسد! از شانس خوب دکتر جین کارو‌تر، همسر او متخصص پوست بود و فعالیت‌های این دو نفر در کنار هم باعث شد که امروزه آن‌ها به عنوان پیشگامان صنعت زیبایی شناخته شوند.

یکی از نگرانی‌هایی که در مورد بوتاکس وجود دارد این است که تزریق ماده‌ای سمی و یا حتی در مواردی کشنده عاقلانه نیست. اما در حقیقت این ماده در واقع یکی از مطمئن‌ترین داروهای شناخته شده توسط بشر است. با وجود بیش از ۴۰۰۰ مقاله و تحقیق و بیش از ۶ میلیون تزریق در سال فقط در ایالات متحده آمریکا، برای خرید مقدار بوتاکسی که بتواند یک شخص بالغ را از پا در آورد، باید خانه‌تان را دوباره رهن بگذارید. فقط ۱ گرم از باکتری بوتولینیوم خالص برای مصرف یکسال بوتاکس کل دنیا کافی است.